Kongres w Berlinie. Sprawozdanie z pobytu studentki - laureratki międzynarodowej Nagrody Królowej Sylwii.

W dniach 24-25 stycznia w Berlinie uczestniczyłam w Kongresie pielęgniarek niemieckich- Kongress Pflege organizowanym przez Springer Pflege. Zaproszenie do uczestnictwa w kongresie otrzymałam w ramach wygranej w konkursie o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii od niemieckiego organizatora konkursu, który na to wydarzenie zaprosił również laureatki ze Szwecji oraz Niemiec. Był to jubileuszowy kongres, ponieważ odbył się on po raz 25. Podczas kongresu poruszane były takie kwestie jak:
- poprawa warunków pracy pielęgniarek w Niemczech
- zarobki pielęgniarek- federalna minister rodziny w Niemczech chce aby były one większe,by zatrzymać pielęgniarki w kraju oraz zachęcić innych do pracy (w tym osoby z zagranicy)
- zmiany w kształceniu i próby zwiększenia atrakcyjności zawodu, aby co raz więcej osób chciało podejmować kształcenie w tym zawodzie
- promocja pielęgniarstwa geriatrycznego, ponieważ na 100 wolnych miejsc jest tylko 27 chętnych pielęgniarek do pracy w tej specjalizacji
- podsumowanie dokonań i zmian w pielęgniarstwie w ubiegłym roku;
Oprócz tego można było zwiedzić stoiska wystawców i zapoznać się np. z funkcjonowaniem nowoczesnego łóżka ułatwiającego sadzanie pacjenta oraz jego karmienie, poznać nowe rodzaje opatrunków oraz zapoznać się z ofertą leków tworzonych na bazie ziół, które Niemcy często używają podczas leczenia chorych w szpitalach. Wieczorem uczestniczyłam w ceremonii wręczenia nagród Care Management Award, która odbyła się w siedzibie telewizji ZDF, a która jest przyznawana pielęgniarkom za wyróżniające dokonania w ich pracy oraz dyrektorom szpitali, których praca znacząco wpłynęła na poprawę sprawności leczenia chorych.

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Napieralska