Stypendium Laury Bassi

Studenci i pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego, poniżej umieszczony jest list, który otrzymała Pani Dyrektor Snarska, dotyczący możliwości ubiegania się o stypenium ufundowane przez Panią Laurę Bassi. Zapraszamy do zapoznania się z tą ofertą i do skożystania.

Teksta oryginalny:

Dear Professor Snarska,

I would be grateful if you could share the details of the Laura Bassi Scholarship with your department, particularly master's and doctoral candidates, as well as junior academics:

The Laura Bassi Scholarship, which awards a total of $8,000 thrice per annum, was established by Editing Press in 2018 with the aim of providing editorial assistance to postgraduates and junior academics whose research focuses on neglected topics of study, broadly construed. The scholarships are open to every discipline and the next round of funding will be awarded in August 2020:

Summer 2020
     Application deadline: 25 July 2020
     Results: 15 August 2020

All currently enrolled master's and doctoral candidates are eligible to apply, as are academics in the first five years of their employment. Applicants are required to submit a completed application form along with their CV through the application portal by the relevant deadline. Further details, previous winners, and the application portal can be found at: https://editing.press/bassi

With best wishes,

Charles Anderson

Tłumaczenie:

Szanowna Profesor Snarska,