UWM z dyplomem gratulacyjnym

Agnieszka Napieralska, studentka III roku pielęgniarstwa UWM, laureatka 4. polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji Sylwii, przekazała dyplom z gratulacjami na ręce prof. Jerzego Przyborowskiego, rektora elekta UWM. Dyplom jest wyrazem uznania dla uczelni laureata ze strony organizatorów konkursu.

- Ten dyplom to dowód na to, że jeśli się chce pełnić służbę w zawodzie pielęgniarki, potrzebna jest kreatywność i oddanie. Dziękuję również za promocję Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zarówno w kraju jak i za granicą. Gratuluję serdecznie sukcesu! Ten sukces jest wyjątkowy, chociażby z tego powodu, że jest pani 4. osobą w Polsce otrzymującą to wyróżnienie. A my jesteśmy szczególnie dumni, bo dołączamy do nielicznego grona 3 uniwersytetów, które mogą się poszczycić laureatami w tym konkursie – podkreśla prof. J. Przyborowski, odbierając dyplom.

- Dziękuję władzom uczelni za pomoc w promowaniu wszystkich kierunków nauk o zdrowiu. To kierunki, które służą ludziom. Zwycięstwo w konkursie naszej studentki to ogromne wyróżnienie; jesteśmy 3. uczelnią w historii polskiej edycji, która zdobyła taką nagrodę. Dobrze też świadczy o studentach, którzy studiują u nas kierunki medyczne, a jednocześnie jest to wyróżnienie wszystkich nauczycieli akademickich naszej jednostki – zaznacza prof. J. Snarska.

O konkursie:

Od 2013 roku 23 grudnia, w dniu urodzin Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii ogłaszane są wyniki corocznego konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award). Stypendium zostało ustanowione w Szwecji przez organizację Swedish Care International, a jego organizatorem w Polsce jest Fundacja Medicover. Nagroda ma na celu podkreślenie znaczenia roli pielęgniarki i pielęgniarza, poprawę opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencje, a także umożliwienie rozwoju pielęgniarkom i pielęgniarzom.

Dnia 17 grudnia 2019 roku w Warszawie studentka III roku na kierunku pielęgniarstwo UWM w Olsztynie- Agnieszka Napieralska została laureatką IV polskiej edycji konkursu.  Zwycięski pomysł studentki nosi nazwę: "Video Instruktaż dla rodzin opiekujących się w domu chorym członkiem rodziny".

Pomysł "Video Instruktaż" polega na stworzeniu przez pielęgniarki wideoteki filmów instruktażowych ze wskazówkami dla rodzin, dotyczącymi opieki nad osobą chorą w warunkach domowych. Dnia 7 lutego 2020 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie w ramach realizacji tego projektu we współpracy z Fundacją Medicover oraz Grzegorzem Nawrockim, Michałem Baranowskim, dr n.med. Olgą Bielan, lek.med. Agnieszką Osowską oraz mgr. Marzeną Woźniak został nagrany pierwszy pilotażowy odcinek video instruktażu, który dotyczył karmienia osoby po udarze mózgu.

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii przyznawana jest w Szwecji, Finlandii, Polsce, Niemczech oraz od 2020 roku również na Litwie. Zwycięzca otrzymuje stypendium pieniężne oraz staż, którego celem jest międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie opieki pielęgniarskiej nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Z uwagi na obecną sytuację laureatka konkursu QSNA Agnieszka Napieralska nie mogła odebrać nagrody podczas uroczystej ceremonii w Ambasadzie Szwecji w Warszawie oraz nie miałą okazji, aby spotkać się z Jej Wysokością Królową Szwecji w Sztokholmie. Spotkanie z Królową planowane jest za rok. Symboliczne odebranie czeku, statuetki oraz dyplomu dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Gminy Dobre Miasto (której studentka jest mieszkanką) miało miejsce 27 czerwca w Warszawie. Tego również dnia po raz pierwszy w historii zostało nagrane podsumowanie bieżącej edycji konkursu w formie filmu, który zostanie zaprezentowany Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji.

 

Więcej do przeczytania tutaj

Zwycięski film do obejrzenia tutaj