CORE Concept - gimnastyka słowiańska w ciąży

"CORE Concept - gimnastyka słowiańska w ciąży" (CORE-ConceptGSC) to usługa zdalnej edukacji przedporodowej, oparta

na ćwiczeniach gimnastyki słowiańskiej, dedykowanych kobietom planującym ciążę, w ciąży i połogu.

Celem wdrożenia innowacji „CORE-ConceptGSC” jest usprawnienie, uatrakcyjnienie i poprawienie bezpieczeństwa aktywności fizycznej kobiet w okresie perinatalnym po przez:
• Wprowadzenie spersonalizowanych ćwiczeń gimnastyki słowiańskiej (GS) jako nowej koncepcji i formy aktywności ruchowej w ciąży, w I i II okresie porodu oraz jako metody psychoprofilaktyki porodu i niefarmakologicznego łagodzenia bólu porodowego
• Ułatwienie dostępu do spersonalizowanych zestawów ćwiczeń na platformie edukacyjnej i/lub indywidualnych zajęć zdalnych z instruktorem, we współpracy z położną i fizjoterapeutą.

Celem CORE-Concept GSC jest również:
• Minimalizowanie niekorzystnych skutków zdrowotnych niskiej aktywności fizycznej kobiet wynikających z ograniczeń w dostępie do szkól rodzenia, zajęć fitness oraz związanej z izolacją w okresie pandemii.
• Dokonanie naukowej oceny rzeczywistych skutków zdrowotnych gimnastyki słowiańskiej z uwzględnieniem zasad praktyki położnej opartej na faktach (EBP).

Gimnastyka słowiańska dla kobiet składa się z zestawu 27 ćwiczeń usystematyzowanych w 3 grupy pozycji wyjściowych: Świat dolny, Świat średni i Świat górny. Analiza poszczególnych ćwiczeń pod kątem fizjologii ruchu, opracowanego przez fizjoterapeutę skłania do tego, by stwierdzić, że gimnastyka słowiańska stosowana regularnie może stanowić doskonałe przygotowanie kobiety do ciąży, porodu i połogu.

Układ ćwiczeń wskazuje na wyraźne podobieństwo do tzw. pozycji wertykalnych stosowanych obecnie w pierwszym i drugim okresie porodu. Regularny trening ciała w czasie ciąży z uwzględnieniem indywidualnie dobranych ćwiczeń GS przez certyfikowanego instruktora, po wcześniejszej konsultacji z położną, fizjoterapeutą lub lekarzem może dać optymalne efekty zdrowotne.

Nowa forma aktywności fizycznej oparta na metodologii CORE (C - kondycja fizyczna, O - oddech ,R - relaksacja, E - energia) oraz bezpieczeństwie poprzez współpracę certyfikowanych instruktorów z położną i fizjoterapeutą. Nowy sposób dostarczenia usługi: indywidualne, zdalne konsultacje z sesją ćwiczeń. Dodatkowo zestaw ćwiczeń w formie filmów z instrukcją umieszczany jest na platformie. Pacjentka posiadająca konto odtwarza filmy wg potrzeby.

Etap gotowości rozwiązania: opracowana koncepcja.

link>> https://www.rynekzdrowia.pl/konkurs/konkurs-start-up-med-2022,104/katedra-poloznictwa-szkola-zdrowia-publicznego-collegium-medicum-uniwersytet-warminsko-mazurski-w-olsztynie,3452/<<