Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca 2024 - happening na Uniwersytecie

Szanowni Państwo,

zwracam się z uprzejmą prośbą o włączenie się Państwa do akcji zaproponowanej przez dr hab. Ewę Kujawską-Lis, prof. UWM. Zachęcamy w niej kobiety do nałożenia 8 marca 2024 roku (z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet) dwóch różnych butów, co ma symbolizować utrzymującą się globalną nierówność, której kobiety doświadczają w życiu codziennym na całym świecie.

Pomysł włączenia się Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w tę akcję został zaakceptowany przez Prorektora ds. rozwoju i polityki finansowej, dr. hab. Mirosława Gornowicza, prof. UWM.

Inicjatorem wydarzenia jest Soroptimist International of Europe (SIE). Organizacja nawiązuje w akcji do raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, według którego „równość płci nie jest prawem podstawowym, ale niezbędnym fundamentem pokojowego, dostatniego i zrównoważonego świata”. Raport wskazuje, że prawie połowa kobiet na świecie nie ma dostępu do takich samych praw społecznych lub obywatelskich. Jak pisze prof. Kujawska-Lis, hasłem CHODZĘ W RÓŻNYCH BUTACH NA RZECZ RÓWNOŚCI PŁCI zwracamy uwagę na ten problem.