Spotkanie w ramach programu „Hope Exchange Programme For Hospital And Healthcare Professionals”

Przedstawiciele szpitali z Porto i Amsterdamu odwiedzili nas w ramach programu „Hope Exchange Programme for Hospital and Healthcare Professionals”.

Spotkanie odbyło się w Centrum Symulacji Medycznej UWM w Olsztynie, które było jednym z punktów programu oraz pobytu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

Celem wizyty była wymiana doświadczeń dotyczących zarządzania placówkami medycznymi oraz kształcenia personelu, w szczególności pielęgniarek i pielęgniarzy.

Goście wzięli udział w zajęciach w sali intensywnej terapii, poświęconych opiece nad pacjentem w stanach zagrożenia życia. Prowadził je mgr Stanisław Orzechowski — specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, wraz ze studentkami: Aleksandrą Makowską, Martyną Makuszewską i Oktawią Świerżewską.

Jedno z zadań polegało na monitorowaniu stanu pacjenta po nagłym zatrzymaniu krążenia. W symulacji wykorzystano metodę wysokiej wierności, w której użyto fantomów umożliwiających ocenę podstawowych parametrów życiowych oraz stan zdrowia pacjenta. Studentki przeprowadziły procedury ratownicze takie jak:

• zabezpieczenie dróg oddechowych,
  • podłączenie respiratora,
  • resuscytacja krążeniowo-oddechowa z defibrylacją.

W wykonaniu zadania wspierał je zespół techników symulacji medycznej. Po jego zakończeniu prowadzący omówił jego przebieg, wskazując mocne i słabe strony realizacji. Nasi goście byli pod wrażeniem poziomu przeprowadzonych zajęć i aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat jakości szkolenia.

Przedsięwzięcie to jest owocem ścisłej współpracy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zorganizowane zostało przez Katedrę Pielęgniarstwa SZP, pod kierownictwem dr n. med. Aleksandry Gutysz Wojnickiej oraz dr Elżbiety Majchrzak-Kłokockiej — lokalnej koordynatorki programu.