WHO opublikowało nową wersję skali, przygotowaną przez pracowników SZP UWM

Skala jakości życia WHOQOL-Bref to popularne narzędzie do oceny dobrostanu pacjentów na całym świecie. Nowe narzędzie przygotowane przez pracowników Szkoły Zdrowia Publicznego UWM zostało właśnie przyjęte i opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

- Narzędzie do oceny jakości życia WHOQOL-Bref, przetłumaczone kilka lat temu miało wiele błędów, które wymagały szybkiej poprawy, bo jest wykorzystywane w wielu badaniach w Polsce. Postanowiliśmy się pochylić nad tym problemem, zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym. Efekt naszej pracy został przyjęty i opublikowany na stronie WHO – tłumaczy dr Stanisław Maksymowicz ze Szkoły Zdrowia Publicznego UWM w Olsztynie, który przygotował wraz z Marią Liburą, kierowniczką Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, nową wersję narzędzia.

Nowa zrewidowana wersja zawiera poprawę błędów i nieścisłości, które mogły mieć wpływ na otrzymywane dane, tłumaczy Maksymowicz. – Przede wszystkim skala była napisana tylko do pacjenta-mężczyzny, formułując pytania wyłącznie do „Pana”, co mogło być dla kobiet mylące. Nie posiadała też instrukcji wypełnienia, którą zawierała oryginalna skala. Dodatkowo kilka pytań było błędnie przetłumaczonych, co nie pozwalało na poprawne obliczenie wyniku. Błędnie został określony też okres obserwacji, który nie był zgodny z oryginałem i mógł utrudniać porównanie zebranych wyników w różnych językach – mówi naukowiec.

W opracowaniu jest też publikacja naukowa, która porównuje popularne narzędzie w kilku językach. – Jesteśmy w trakcie opracowywania danych od tłumaczy z kilku krajów. Jak się okazuje, problemy z tłumaczeniem nie dotyczą tylko polskiego narzędzia.

Nowa wersja skali dostępna jest w otwartym dostępie na stronie internetowej WHO pod adresem: https://www.who.int/tools/whoqol/whoqol-bref/docs/default-source/publishing-policies/whoqol-bref/polish_whoqol-bref71589543-d0e3-40cd-8e0a-cd171454a339