Aktywność studentów

III KONFERENCJA

SZKOLENIOWO - NAUKOWA

 

 

„Pielęgniarstwo - jako zawód, nauka i sztuka wobec współczesnych wyzwań” – to temat III Konferencji, która odbyła się 29 września 2022 roku w ełckiej Filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wydarzenie odbyło się w Uczelni po raz trzeci, bo od października studenci kierunku pielęgniarstwo kontynuują naukę już na III roku studiów. Konferencja to możliwość podzielenia się z lokalną społecznością doświadczeniami z obszaru nauki i dydaktyki. Organizatorami Konferencji byli:

  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Filia UWM w Ełku, kierunek pielęgniarstwo, 
  • Studenckie Koło Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Filia UWM w Ełku,
  • Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu,
  • CK Scanmed w Ełku.

Wśród znakomitych Gości obecna na Konferencji była mgr piel. Katarzyna Kosuda-Kasprzak Członek Prezydium Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie. Program Konferencji był bardzo interesujący. Dużą aktywnością wykazali się członkowie Studenckiego Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego i Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu. Przewodnicząca SK PTP Joanna Pawluczyk zaprezentowała wybrane aktywności Koła, które związane były z czynnym udziałem w spotkaniach i imprezach masowych na terenie miasta Ełk poświęconych tematyce prozdrowotnej. Z kolei Anna Mirkowicz – przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu starała się zaszczepić ideę związaną ze ,,znajomością historii pielęgniarstwa, która daje poczucie przynależności, więzi i poczucia tożsamości zawodowej” i zaprezentowała zasoby Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego.

Nauczyciele akademiccy i czynne zawodowo pielęgniarki zaprezentowały prace m.in. o tematyce:

- Życie codzienne pielęgniarek w czasie pandemii SARS-CoV-2;

- Bezpieczne ręce personelu medycznego;

- Komunikacja terapeutyczna w pielęgniarstwie – mocne i słabe strony;

- Znaczenie terapii podciśnieniowej w leczeniu ran;

- Wyzwania współczesnego pielęgniarstwa w opiece długoterminowej.

Ważnym akcentem podczas Konferencji było przekazanie na potrzeby kierunku pielęgniarstwo przez CK Scanmed w Ełku trzech tablic informacyjnych – serdecznie dziękujemy.

Na zakończenie podjęto dyskusję na temat pielęgniarstwa w regionie ełckim.

 

Można obejrzeć i wysłuchać relacje z konferencji:

 

 

https://olsztyn.tvp.pl/63048515/pielegniarstwo-ma-przyszlosc-elcka-filia-uwm-zacheca-do-studiowania

 

https://radio5.com.pl/2022/09/zawod-pielegniarki-staje-sie-szczegolnie-wazny/

 

 

 

Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju Pielęgniarstwa

dr n. med. Ewa Kupcewicz

 

 

CZŁONKOWIE KOŁA NAUKOWEGO UCZESTNICZYLI

W  MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI

 

W dniach 17-18 listopada 2022 roku odbyła się w Warszawie Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna „Wsparcie i rozwój pielęgniarstwa w Ukrainie – wyzwaniem dla społeczności pielęgniarskiej Europy” - ,,ПІДТРИМКА ТА РОЗВИТОК МЕДСЕСТРИНСТВА В УКРАЇНІ – ВИКЛИК ДЛЯ МЕДСЕСТРИНСЬКОЇ СПІЛЬНОТИ ЄВРОПИ”.

Zorganizowały ją Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami międzynarodowymi były: Rządowe Centrum Rozwoju Pielęgniarstwa przy Ministerstwie Zdrowia Ukrainy, Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) oraz Europejska Federacja Stowarzyszeń Pielęgniarek (EFN). Celem konferencji było stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń oraz nawiązanie współpracy pomiędzy liderami pielęgniarstwa w Ukrainie, a środowiskiem pielęgniarskim w Polsce i w krajach sąsiedzkich UE. Na program wydarzenia złożyły się wykłady, wizyty studyjne, warsztaty specjalistyczne oraz komunikacyjno-terapeutyczne. Specjalnie na konferencję przybyło kilkadziesiąt pielęgniarek, reprezentujących większość obwodów objętej wojną Ukrainy.

Wykład inaugurujący pt. “Nursing in Ukraine in times of system transformation and during the war” wygłosiła dr Kateryna Balabanova, Dyrektor Rządowego Centrum Rozwoju Pielęgniarstwa przy Ministerstwie Zdrowia Ukrainy.

Dr Katerina Balabanova w swoim wystąpieniu zaprezentowała uczestnikom konferencji kilka prawdziwych historii, które usłyszała odwiedzając szpitale w de-okupacyjnych częściach kraju. Podkreślała, że to, co zobaczyła i usłyszała nie mieści się w świadomości normalnego człowieka. Zwłaszcza, gdy pojmie się, że dzieje się w centrum cywilizowanego świata, w centrum Europy.

W sesji plakatowej udział wzięły studentki kierunku pielęgniarstwo  Filii UWM w Ełku.  Przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Anna Mirkowicz oraz Joanna Pawluczyk Przewodnicząca Studenckiego Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego zaprezentowały pracę pt. ,,Budowanie wizerunku zawodowego pielęgniarek wśród mieszkańców Ełku” poprzez działania prozdrowotne wśród społeczności Polsko-Ukraińskiej.

Wśród wielu ciekawych wystąpień studentki znalazły czas, aby osobiście poznać Organizatorów m.in. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego - dr n. o zdr. Grażynę Wójcik - Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego a także honorowych gości Paula De Raeve, Sekretarza Generalnego EFN z Brukseli i  Howarda Catton Dyrektora ICN w Genewie. Dla studentów pielęgniarstwa było to pierwsze wydarzenie, do którego się przygotowali pod kierunkiem nauczycieli akademickich dr n. med. Ewy Kupcewicz i mgr piel. Grażyny Piwko.