Symulacja zdarzenia masowego w Szpitalu Powiatowym w Szczytnie

Jak działa personel medyczny, gdy każda sekunda ma znaczenie, a liczba poszkodowanych jest spora? Podczas ćwiczeń symulacyjnych 21 listopada br. w Szpitalu Powiatowym w Szczytnie uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniami, jakie niesie katastrofa budowlana. Scenariusz zaprojektowano tak, aby maksymalnie zbliżyć warunki symulacji do realnych sytuacji kryzysowych.

 

 

Test gotowości na ekstremalne wyzwania

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie procedur w sytuacji masowego zdarzenia. Scenariusz zakładał katastrofę budowlaną w pobliskim markecie, gdzie poszkodowani odnieśli różnorodne obrażenia, w tym urazy wielonarządowe, poparzenia oraz przypadki zatrzymania krążenia. W ćwiczeniu udział wziął personel medyczny Szpitala Powiatowego w Szczytnie, w tym personel SOR, pracownicy techniczni, organizatorzy i obserwatorzy z Katedry Ratownictwa Medycznego.

Przebieg ćwiczeń

Scenariusz zakładał przyjęcie 16 poszkodowanych w różnym stanie krytycznym. Pierwszym wyzwaniem było przyjęcie matki z niemowlęciem wymagającym natychmiastowej reanimacji. W krótkim czasie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zaczęli napływać kolejni poszkodowani.

Personel SOR został poddany testowi w zakresie:

  • triage (segregacji) poszkodowanych według standardów START,
  • udzielania medycznych czynności ratunkowych,
  • zarządzania zasobami i koordynacji działań z innymi zespołami medycznymi,
  • komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, w tym z służbami ratunkowymi i koordynatorami zdarzenia.

Powyższe elementy pozwoliły na sprawdzenie przygotowania zespołu do działań w symulowanej sytuacji. Pozytywnie oceniono skuteczność i szybkość działania w ramach triage, efektywną organizację pracy zespołów medycznych oraz umiejętność współpracy między różnymi jednostkami zaangażowanymi w zdarzenie. 

Wnioski z ćwiczeń ratunkowych

Przeprowadzanie takich symulacji pozwala również na wskazanie obszarów wymagających poprawy, np. potrzeba dodatkowych szkoleń z zakresu zdarzeń masowych. Każde takie ćwiczenie umożliwia jeszcze lepsze przygotowanie i podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i skuteczności działań ratunkowych.

Ćwiczenia zostały przygotowane przez wykładowców z Katedry Ratownictwa Medycznego Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM oraz studentów drugiego roku kierunku Ratownictwa Medycznego.