Suplementacja witaminy D3 u seniorów – kolejne etapy badań dr hab. n. med. Blanki Wolszczak-Biedrzyckiej
26 czerwca 2025 roku odbyło się drugie pobranie krwi w ramach badań prowadzonych przez dr hab. n. med. Blankę Wolszczak-Biedrzycką dotyczących wpływu witamin i hormonów na zdrowie psychiczne osób powyżej 60. roku życia. Badanie realizowane jest w ramach Grantu Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Przez ostatnie trzy miesiące uczestnicy badania – członkowie Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu III Wieku w Olsztynie oraz Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki” – stosowali suplementację preparatem witaminy D3, przekazanym bezpłatnie przez firmę Wyszyńscy Lab.
W badaniu wzięło udział ponad 130 osób w wieku 60+, a jego celem było oznaczenie stężenia witaminy D3 przed i po suplementacji oraz ocena poziomu hormonów tarczycy, witaminy B12 i folianów. Wyniki pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy stężenie witamin, pierwiastków śladowych oraz hormonów tarczycy może wpływać na samopoczucie osób starszych zamieszkujących województwo warmińsko-mazurskie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom badania za zaangażowanie i udział w projekcie. Składamy również podziękowania:
- firmie Wyszyńscy Lab za bezpłatne przekazanie preparatu witaminy D3,
- osobom pobierającym krew, a w szczególności dr n. med. Katarzynie Młynarskiej-Antochów z Katedry Pielęgniarstwa Szkoły Zdrowia Publicznego,
- pracownikom Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie za pomoc w realizacji badań,
- zespołowi koordynującemu: mgr Annie Bieńkowskiej oraz mgr Beacie Cieślikiewicz z Katedry Psychologii i Socjologii Zdrowia oraz Zdrowia Publicznego.
Więcej informacji o prowadzonych badaniach przez dr hab. n. med. Blankę Wolszczak-Biedrzycką znajduje się: szp.uwm.edu.pl/aktualnosci/dr-blanka-wolszczak-biedrzycka-bada-wplyw-witamin-na-zdrowie-psychiczne-seniorow