Regulamin - Parazytologia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Collegium Medicum
Szkoła Zdrowia Publicznego

 

REGULAMIN ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU
PARAZYTOLOGIA
dla studentów Kierunku Dietetyka Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

1. Informacje ogólne

1.1 Zajęcia realizowane są przez Katedrę Biologii Medycznej

1.2 Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:

  • Kierownik katedry; prof. dr hab. n. biol. Ewa Dzika
  • Koordynator przedmiotu; prof. dr hab. n. biol. Ewa Dzika
  • Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć: dr Joanna Korycińska; prof. Ewa Dzika

1.3 Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.

2. Zajęcia dydaktyczne mają formę: wykładów (15h) i ćwiczeń laboratoryjnych i audytoryjnych (30h).

3. Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć:

  • Zajęcia rozpoczynają się i kończą punktualnie w godzinach podanych przez Dziekanat.

Nagrywanie wykładów, prelekcji oraz kserowanie materiałów ćwiczeniowych jest niedozwolone /naruszenie praw autorskich/.

4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności

4.1 Obecność we wszystkich formach zajęć jest obowiązkowa.

4.2  Wszystkie nieobecności muszą być usprawiedliwione.

4.3 W szczególnych przypadkach losowych dopuszczalna jest jednorazowa usprawiedliwiona nieobecność na zajęciach. Tylko w przypadku dostarczenia zwolnienia lekarskiego student może podejść do zaliczenia testu z danego ćwiczenia i kolokwium.

4.4 Usprawiedliwienia nieobecności na poszczególnych formach zajęć odbywa się zgodnie z procedurą określającą zasady usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach dydaktycznych i zaliczeniach Szkoły Zdrowia Publicznego

4.5 W przypadku nieobecności na ćwiczeniach możliwe jest odrobienie zajęć z inną grupą ćwiczeniową.

4.6 Sposób postępowania w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności: nieobecność na danym ćwiczeniu jest równoznaczna z jego niezaliczeniem. Nieobecność usprawiedliwiona umożliwia Studentowi przystąpienie do zaliczenia pisemnego sprawdzianu (wejściówki) w innym terminie uzgodnionym z Prowadzącym ćwiczenia.

5. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:

5.1  Wykłady

  1. materiał realizowany w trakcie wykładów wchodzi w zakres tematyczny zaliczenia semestralnego przedmiotu

5.2 Ćwiczenia

  1. określenie sposobu weryfikacji przygotowania studenta do ćwiczeń
  • Materiał: Słuchacze winni zapoznać się z tematyką kolejnego ćwiczenia przed rozpoczęciem zajęć oraz opanować odpowiedni materiał na podstawie prelekcji w czasie ćwiczeń oraz wskazanego piśmiennictwa.
  • Forma zaliczenia: Warunkiem zaliczenia ćwiczeń i dopuszczenia do zaliczenia semestralnego (teoretycznego i praktycznego) jest aktywny udział w zajęciach przewidzianych planem studiów oraz co najmniej dostateczna znajomość materiału - uzyskane 60% możliwych do osiągnięcia z krótkich testów odbywających się na każdym z ćwiczeń. Krótkie testy mają formę pytań otwartych.
  • Skala ocen krótkie testy: 27-30pkt- dst; 31-34pkt - dst+; 35-38pkt - db; 39-42pkt - db+; 43-45pkt - bdb.
  • W przypadku uzyskania mniejszej od wymaganej ilości punktów z krótkich testów  (<27pkt), student podchodzi do całościowego zaliczenia ćwiczeń, tracąc pierwszy termin zaliczenia semestralnego.

Ostateczna ocena zaliczająca jest średnią z oceny uzyskanej za krótkie testy w trakcie ćwiczeń oraz oceny z zaliczenia końcowego (teoretycznego i praktycznego).

6. Zaliczenie semestralne

  • Warunkiem zaliczenia ćwiczeń i dopuszczenia do zaliczenia semestralnego (teoretycznego i praktycznego) jest uzyskane 60% możliwych do osiągnięcia z krótkich testów odbywających się na każdym z ćwiczeń.
  • Zaliczenie semestralne teoretyczne ma formę testu składającego się z 30 pytań zamkniętych, natomiast zaliczenie końcowe praktyczne będzie polegało na rozpoznaniu 10 preparatów parazytologicznych.
  • Zakres materiału obowiązującego na zaliczeniu semestralnym: wykłady, ćwiczenia
  • Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie zaliczenia semestralnego: dr Joanna Korycińska; miejsce: Platforma Microsoft Teams; termin: ćwicz. nr  10.
  • Skala ocen: (zal.teoret.):  18-20pkt - dst; 21-23pkt - dst+; 24-26pkt - db; 27-28pkt - db+; 29-30pkt - bdb.
    (zal. prakt.): 6pkt- dst; 7pkt - dst+; 8pkt - db; 9pkt - db+; 10pkt - bdb
  • Studentowi przysługuje prawo trzykrotnego przystępowania do zaliczenia semestralnego (teoretycznego i praktycznego).

7. Określenie zasad wglądu do poszczególnych form zaliczeń

Krótkie testy są do wglądu przez 1 tydzień od dnia ich napisania. Zaliczenia semestralne są do wglądu w ciągu jednego tygodnia od ich napisania w godzinach konsultacji Prowadzącego ćwiczenia.

8. Przepisanie oceny

Zwolnienie z obowiązku zaliczania zajęć i przepisanie oceny następuje na wniosek studenta, złożony do kierownika katedry Pani prof. dr hab. n. biol. Ewy Dzikiej. Wniosek  o przepisanie oceny student składa w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia realizacji przedmiotu.

Przepisana może być ocena z przedmiotu realizowanego na innym kierunku lub w innej uczelni, z którego student uzyskał zaliczenie, zaliczenie z oceną lub pozytywną ocenę z egzaminu.

Przeniesieniu nie podlegają oceny z przedmiotów, gdy od zaliczenia upłynęło więcej niż 5 lat (liczone od końca semestru w którym realizowany był przedmiot).

Do wniosku o przepisanie oceny student dołącza:

  • potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię karty ocen z uwzględnieniem nazwy przedmiotu, liczby godzin zajęć, formy zaliczenia, liczby punktów ECTS lub potwierdzony za zgodność z oryginałem suplement do dyplomu ukończenia studiów,
  • potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię sylabusa przedmiotu obejmującego zakładane efekty kształcenia oraz treść zajęć.

9. Akademicka praworządność i uczciwość: stosowanie przez studentów podczas zaliczeń niedozwolonych metod i środków wykluczających lub ograniczających samodzielność zaprezentowania przez egzaminowaną osobę posiadanej wiedzy lub umiejętności będzie stanowiło podstawę do:

  • wstawienia oceny niedostatecznej z zaliczenia
  • wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i nałożenie kary dyscyplinarnej określonej w przepisach prawa o szkolnictwie wyższym

10. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie zajęć z przedmiotu Parazytologia w Katedrze Biologii Medycznej pozostają w gestii Kierownika Katedry prof. Ewy Dzikiej.

11. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi w Szkole Zdrowia Publicznego.