Biologia molekularna i genetyka

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Collegium Medicum
Szkoła Zdrowia Publicznego

 

REGULAMIN ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU
BIOLOGIA MOLEKULARNA I GENETYKA
dla studentów Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

1.  Informacje ogólne

1.1 Zajęcia realizowane są przez Katedrę Biologii Medycznej SZP (cz. Genetyka) oraz Katedrę Neurochirurgii WL (cz. Biologia molekularna)

1.2 Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:

  • Kierownik katedry: prof. dr hab. Ewa Dzika, prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz
  • Koordynator przedmiotu: prof. dr hab. Ewa Dzika
  • Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć: dr Katarzyna Kubiak, dr Hanna Szymańska, dr Katarzyna Jezierska-Woźniak, dr Emilia Sinderewicz, prof. UWM (ćwiczenia), dr Katarzyna Kubiak (wykłady).

1.3 Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.

2. Zajęcia dydaktyczne mają formę wykładów (10 h) oraz ćwiczeń audytoryjnych i laboratoryjnych (40 h) prowadzonych w grupach 10-osobowych

3. Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć:

  • zajęcia rozpoczynają się i kończą punktualnie w godzinach podanych przez Dziekanat
  • wykłady i ćwiczenia prowadzone są stacjonarnie, ale mogą być wspomagane za pomocą platformy zdalnego nauczania MS Teams
  • Student ma obowiązek na bieżąco zapoznawać się z ogłoszeniami, które publikowane będą za pośrednictwem platformy MS Teams oraz na stronie internetowej Katedr
  • Student powinien posiadać urządzenia i oprogramowanie niezbędne do realizacji e-learningu wspomagającego proces dydaktyczny. Student jest zobowiązany do posługiwania się adresem mailowym i pocztą mailową z domeny UWM.
  • w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności (np. pandemia COVID-19) poszczególne zapisy regulaminu mogą ulec zmianie

4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności

4.1 Obecność we wszystkich formach zajęć jest obowiązkowa.

4.2   Wszystkie nieobecności muszą być usprawiedliwione.

4.3   W szczególnych przypadkach losowych dopuszczalna jest jednorazowa nieobecność na zajęciach.

4.4   Usprawiedliwienia nieobecności na poszczególnych formach zajęć (w tym zaliczeniach i egzaminach) odbywa się zgodnie z procedurą określającą zasady usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach dydaktycznych, egzaminach i zaliczeniach na Wydziale Lekarskim.

4.5   Sposób odrabiania nieobecności na zajęciach: w przypadku nieobecności na ćwiczeniach możliwe jest odrabianie ćwiczeń z inną grupą po wcześniejszym ustaleniu z Prowadzącym ćwiczenia.

4.6   Sposób postępowania w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności: nieobecność na danym ćwiczeniu jest równoznaczna z jego niezaliczeniem. Nieobecność usprawiedliwiona umożliwia Studentowi przystąpienie do zaliczenia pisemnego sprawdzianu (wejściówki) w innym terminie uzgodnionym z Prowadzącym ćwiczenia.

 5. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:

5.1  Wykłady

  1. materiał realizowany w trakcie wykładów wchodzi w zakres tematyczny egzaminu z przedmiotu i jest weryfikowany podczas testu pisemnego

5.2 Ćwiczenia

część: Genetyka

  • Materiał: studenci winni zapoznać się z tematyką każdego ćwiczenia ogłoszoną na stronie internetowej Katedry (http:// https://szp.uwm.edu.pl/bm/kierunki-studiow/lekarski/rok-i/tematyka-zajec/biologia-molekularna-i-genetyka) na tydzień przed rozpoczęciem ćwiczenia oraz opanować odpowiedni zakres materiału na podstawie wskazanej literatury. Forma zaliczenia: teoretyczne przygotowanie i znajomość materiału z zaleconych podręczników jest sprawdzana w trakcie bieżących ćwiczeń w formie krótkiego testu (wejściówka) oraz na zaliczeniu końcowym z danej części ćwiczeń
  • Zasady oceniania:
    • warunkiem zaliczenia ćwiczeń i dopuszczenia do zaliczenia końcowego jest aktywny udział w zajęciach, uzyskanie zaliczenia z przygotowywanych kart pracy i sprawozdań oraz zdobycie co najmniej 19 punktów z 32 możliwych do osiągnięcia ze wszystkich krótkich testów. Skala ocen: 19-21 pkt. = dst; 22-24 pkt. = dst+; 25-27 pkt. = db; 28-30 pkt. = db+; 31-32 pkt. = bdb. Krótkie testy mają formę pytań otwartych lub zamkniętych. Na każdym teście można uzyskać maksymalnie 8 punktów. Osoby, które uzyskały z krótkich testów mniej niż 19 pkt., aby uzyskać ocenę z tej części ćwiczeń i być dopuszczonym do zaliczenia końcowego przystępują do zaliczenia całościowego („zbój”) w terminach zaliczeń końcowych. Zaliczenia całościowe ma formę testu z pytaniami otwartymi i zamkniętymi. Warunkiem jego zaliczenia jest uzyskanie co najmniej 50%+1 pkt. ze wszystkich możliwych.
    • zaliczenie końcowe ma formę testu składającego się z 50 pytań zamkniętych (prawidłowa odpowiedź = 1 pkt.) oraz 2 zadań genetycznych (prawidłowe rozwiązanie zadania 2 pkt). Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie co najmniej 32 punktów ze wszystkich możliwych do osiągnięcia na zaliczeniu końcowym. Skala ocen:  32-36 pkt. = dst; 37-41 pkt. = dst+; 42-46 pkt. = db; 47-51 pkt. = db+; 52-54 = bdb.
    • Studentowi przysługuje prawo trzykrotnego przystępowania do zaliczenia końcowego. Niezgłoszenie się w ustalonym terminie na zaliczenie końcowe jest równoznaczne z utratą terminu. W przypadkach losowych student może ubiegać się o wyznaczenie nowego terminu.
    • Ostateczna ocena z części Genetyka jest średnią z oceny uzyskanej za krótkie testy (wejściówki) oraz oceny z zaliczenia końcowego.

część: Biologia molekularna

  • Materiał: studenci winni zapoznać się z tematyką każdego ćwiczenia ogłoszoną na stronie internetowej Katedry Neurochirurgii na tydzień przed rozpoczęciem ćwiczenia oraz opanować odpowiedni zakres materiału na podstawie wskazanej literatury.
  • Forma zaliczenia: teoretyczne przygotowanie i znajomość materiału z zaleconych podręczników jest sprawdzana w trakcie bieżących ćwiczeń w formie krótkiego testu (wejściówka) oraz na zaliczeniu końcowym z danej części ćwiczeń.
  • Zasady oceniania:
    • warunkiem zaliczenia ćwiczeń i dopuszczenia do zaliczenia końcowego jest uzyskanie zaliczenia z ćwiczeń laboratoryjnych oraz zdobycie co najmniej 21 punktów z 30 możliwych do osiągnięcia ze wszystkich krótkich testów. Skala ocen: 21-22 pkt. = dst; 23-24 pkt. = dst+; 25-26 pkt. = db; 27-28 pkt. = db+; 29-30 pkt. = bdb. Krótkie testy mają formę pytań otwartych oraz testowych.
    • zaliczenie końcowe ma formę testu składającego się z 50 pytań zamkniętych (prawidłowa odpowiedź = 1 pkt.). Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie co najmniej 35 punktów ze wszystkich możliwych do osiągnięcia na zaliczeniu końcowym. Skala ocen:  35-39 pkt. = dst; 40-43 pkt. = dst+; 44-45 pkt. = db; 46-47 pkt. = db+; 48-50 = bdb.
    • Studentowi przysługuje prawo trzykrotnego przystępowania do zaliczenia końcowego. Niezgłoszenie się w ustalonym terminie na zaliczenie końcowe jest równoznaczne z utratą terminu. W przypadkach losowych student może ubiegać się o wyznaczenie nowego terminu.
    • Ostateczna ocena z części Biologia molekularna jest średnią z oceny uzyskanej za krótkie testy (wejściówki) oraz oceny z zaliczenia końcowego.
  • Ocena ostateczna z ćwiczeń: średnia z ocen końcowych uzyskanych z każdej części ćwiczeń

6. Egzamin

  • Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie oceny pozytywnej z ćwiczeń.
    • Egzamin ma formę testu składającego się z 80 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru.
    • Pytania egzaminacyjne obejmują tematykę realizowaną na wykładach; obu częściach ćwiczeń oraz zalecanych podręczników.
    • Za każdą prawidłową odpowiedź student uzyskuje 1 pkt. (max liczba punktów 80). Warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie co najmniej 60% punktów ze wszystkich możliwych do osiągnięcia.
    • Skala ocen: 48-54 pkt.=3,0; 55-61 pkt.= 3,5; 62-68 pkt.= 4,0; 69-75 pkt.=4,5; 76-80 pkt.= 5,0.
    • Studenci zobowiązani są o punktualne przystąpienie do egzamin. Osoby spóźnione nie mogą przystąpić do egzaminu w danym dniu (utrata terminu i ocena niedostateczna).
    • W przypadku nieobecności na egzaminie możliwe jest jego zaliczenie w terminie późniejszym ustalonym z Koordynatorem przedmiotu. Dopuszczalna jest wyłącznie nieobecność spowodowana chorobą poświadczoną zaświadczeniem lekarskim. Inne przypadki losowe będą rozpatrywane indywidualnie.
    • W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie student otrzymuje ocenę niedostateczną.
    • Studentowi przysługuje prawo trzykrotnego przystępowania do egzaminu. Niezgłoszenie się w ustalonym terminie egzaminu jest równoznaczne z utratą terminu. W przypadkach losowych student może ubiegać się o wyznaczenie nowego terminu.
  •  Wątpliwości  związane z  egzaminem rozstrzyga Opiekun dydaktyczny przedmiotu (dr n. biol. K. Kubiak) oraz Koordynator przedmiotu i Kierownik Katedry Biologii Medycznej prof. dr hab. n. biol. E. Dzika.

7.  Zasady wglądu do poszczególnych form zaliczeń:

  • Krótkie testy są do wglądu przez 2 tyg. od dnia ich napisania, po tym czasie zostaną zniszczone.
  • Testy zaliczeń końcowych są  do wglądu w ciągu jednego tygodnia od ich napisania, w godzinach konsultacji Prowadzącego ćwiczenia. W wyjątkowych sytuacjach w innym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu.
  • Testy egzaminacyjne są do wglądu w ciągu jednego tygodnia od ich napisania w godzinach konsultacji Prowadzącego ćwiczenia. W wyjątkowych sytuacjach w innym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu.

8. Akademicka praworządność i uczciwość:

  • Nagrywanie prelekcji oraz powielanie wszelkich materiałów udostępnianych na zajęciach bez zgody Prowadzącego jest niedozwolone /naruszanie praw autorskich/.
  •  Podczas testów pisemnych (krótkie testy, testy końcowe, egzamin) Student zobowiązuje się do nie korzystania z dodatkowych materiałów dydaktycznych i urządzeń multimedialnych. Dopuszcza się używanie kalkulatorów matematycznych.

9. Przeniesienie zaliczenia efektów kształcenia (przepisanie oceny): zwolnienie z obowiązku zaliczania zajęć i przepisanie oceny następuje na wniosek studenta. Wniosek należy złożyć u kierownika katedry Pani prof. dr hab. n. biol. Ewy Dzikiej. w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia realizacji przedmiotu. Przepisana może być ocena z przedmiotu realizowanego na innym kierunku lub w innej uczelni, z którego student uzyskał zaliczenie, zaliczenie z oceną lub pozytywną ocenę z egzaminu, w ramach którego realizowała efekty kształcenia wymamgane w sylabusie przedmiotu Biologia molekularna i genetyka. Przeniesieniu nie podlegają oceny z przedmiotów, gdy od zaliczenia upłynęło więcej niż 5 lat (liczone od końca semestru w którym realizowany był przedmiot).

  • Do wniosku o przepisanie oceny student dołącza:
    • potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię karty ocen z uwzględnieniem nazwy przedmiotu, liczby godzin zajęć, formy zaliczenia, liczby punktów ECTS lub potwierdzony za zgodność z oryginałem suplement do dyplomu ukończenia studiów,
    • potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię sylabusa przedmiotu obejmującego zakładane efekty kształcenia oraz treść zajęć.

10. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie zajęć z przedmiotu Biologia molekularna i Genetyka pozostają w gestii Koordynator Przedmiotu: prof. dr hab. Ewa Dzika,

11. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.

12. Student ma obowiązek zapoznać się z zasadami BHP w miejscu realizowanych zajęć oraz dyrektywy unijnej RODO.