VIII Konferencja Naukowa „Pulmonologiczne Przypadki Kliniczne”

Przedstawicielki Szkoły Zdrowia Publicznego UWM w Olsztynie wzięły udział w VIII Konferencji Naukowej „Pulmonologiczne Przypadki Kliniczne”. Zorganizowała ją fundacja „Pulmonologia dla Warmii i Mazur” pod przewodnictwem dr. Stanisława Ejdysa. Podczas wydarzenia specjaliści z całej Polski omówili nowoczesne metody diagnostyki i leczenia chorób układu oddechowego. Po raz pierwszy w historii konferencji odbyła się sesja pediatryczna, poświęcona chorobom płuc u dzieci.

 

Wykłady poruszały też tematy takie jak leczenie nadciśnienia płucnego, nowoczesne terapie raka płuc czy transplantacje płuc, oferując uczestnikom wartościową wiedzę, którą mogą wykorzystać w codziennej praktyce. 

Pulmonologia dziecięca – nowe wyzwania

Po raz pierwszy w historii konferencji odbyła się sesja pediatryczna, której przewodniczyła dr hab. n. med. Alina Minarowska, specjalistka od lat zajmująca się mukowiscydozą. W sesji wzięła udział dr hab. n. med. Eliza Wasilewska, która jest członkiem zespołu wielodyscyplinarnego w Ośrodku Chorób Rzadkich w UCK w Gdańsku. Jej wykład dotyczył roli pulmonologa w opiece nad chorymi z dystrofią mięśniową Duchenne’a. Wykład dr hab. n. med. Ireny Wojsyk-Banaszak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dotyczył dysplazji oskrzelowo-płucnej u dzieci, a dr Hanna Dmeńska z Centrum Zdrowia Dziecka mówiła o roli pulmonologa w opiece nad chorymi na rdzeniowy zanik mięśni. Ostatni wykład w tej sesji dotyczył terapii lekami przyczynowymi u chorych na mukowiscydozę – doświadczenia własne omawiały dr hab. n. med. Irena Wojsyk-Banaszak i prof. A. Minarowska.

Dzięki postępom w leczeniu tych chorób pulmonolodzy zajmujący się dorosłymi pacjentami mieli okazję dowiedzieć się więcej o specyficznych potrzebach pacjentów pediatrycznych, którzy stopniowo trafiają do ich opieki – i których liczba w przyszłości prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Różne aspekty opieki pulmonologicznej 

Pozostałe wykłady dotyczyły różnych aspektów opieki pulmonologicznej.W jednej z sesji przedstawiono leczenie chorych w programach lekowych NFZ w Klinice Pulmonologii UWM. Dr n. med. Ewa Malinowska mówiła o chorych w programie leczenia nadciśnienia płucnego. Pod jej stałą opieką jest obecnie około 30 chorych, a wszystkich leczonych około 60. Z kolei dr n. med. Joanna Pawlak mówiła o chorych na ciężką astmę, którymi zajmuje się z lek.  Iną Borysiuk. W Klinice opieką objętych jest około 25 pacjentów cierpiących na tę chorobę.

Nowe podejście do raka płuc

Ciekawe dane, podczas sesji poświęconej nowoczesnemu leczeniu raka płuc, przedstawił lek. Jarosław Kołb-Sielecki. W Oddziale Onkologii z pododdziałem chemioterapii Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie, głównie pod jego opieka, jest ponad 500 chorych leczonych z powodu raka płuc. Wobec postępów leczenia chorzy w tej grupie żyją znacznie dłużej niż jeszcze 10 lat temu. I choć wymagają stałego leczenia to mówi się nawet, że rak płuca obecnie jest chorobą przewlekłą.

 W konferencji wykłady wygłosili również inni pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie. Dr n. med. Magdalena Małgorzata Zakrzewska mówiła o mechanizmach i implikacjach klinicznych w astmie oskrzelowej i otyłości, dr n. med. Anna Romaszko-Wojtowicz o diagnostyce raka płuc od lekarza POZ do specjalisty, a dr Anna Łowczak o działaniach niepożądanych immunoterapii raka płuc. Niezwykle ciekawy był także wykład dr n. med. Ewy Wasilewskiej-Teśluk o nowoczesnych możliwościach radioterapii raka płuc.

Nowoczesne metody w leczeniu 

O nowościach w leczeniu zatorowości płucnej mówił jak zawsze z pasją, prof. dr hab. n. med. Marcin Kurzyna, Koordynator Oddziału Kardiologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Dr hab. n. med. Tadeusz Przybyłowski, Z-ca Kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pulmonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, opowiedział o diagnostyce czynnościowej w tej chorobie. Dr hab. n. med. prof. nadzw. Sławomir Żegleń omawiał aktualną sytuację i wyzwania przeszczepiania płuc, a prof. dr hab. n. med. Maciej Kupczyk, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (kadencja 2021-2024), zaprezentował zagadnienia związane z chorobami płuc przebiegającymi z eozynofilią. Z kolei prof. dr hab. n. med. Wojciech Piotrowski poruszył temat niezaspokojonych potrzeb w diagnostyce i leczeniu chorób śródmiąższowych płuc.

Nie sposób wymienić wszystkich wykładowców. Wszystkie wykłady były na wysokim poziomie merytorycznym, a wiele nowych informacji przyda się w codziennej praktyce. Dzięki wsparciu licznych firm farmaceutycznych oraz władz samorządowych konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem lekarzy i pielęgniarek. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok!

Zdjęcia: Przemysław Kalisz - Fundacja Pulmonologia dla Warmii i Mazur, Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.