Gratulacje z Lublina

 
W dniu 2024-02-06, Barbara Ślusarska napisał(a):
 
Sz. Pani dr n. med. Aleksandra Gutysz-Wojnicka
Szkoła Zdrowia Publicznego
Katedra Pielęgniarstwa
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 
Szanowna Pani Doktor,
Z uwagą przeczytałam opracowanie pod Pani redakcją naukowa: Podstawy praktyki pielęgniarskiej oparte na dowodach naukowych i klasyfikacji diagnoz pielęgniarskich NANDA-International (NANDA-I) redakcja naukowa Aleksandra Gutysz-Wojnicka, Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2023;
i cieszę się, że mogłam czytać z radością serca i spokojem mentalnym, poprawnie i dobrze poukładane treści w podstawowym zakresie o istotnej randze dla rozumienia unikatowości
pielęgniarstwa, tak ważnych w edukacji i praktyce pielęgniarskiej. Chciałabym podkreślić znaczenie i wagę tego opracowania jako narzędzia edukacyjnego (dla studentów i pielęgniarek) w rozumieniu procesu formułowania rozpoznania pielęgniarskiego w terminologii PES i NANDA oraz planowanych rezultatów opieki i interwencji pielęgniarskich.
Choć wydawać by się mogło, że 40 lat w historii rozwoju pielęgniarstwa w Polsce w zakresie wdrażania procesu pielęgnowania w teorii i praktyce, to dość czasu, aby te treści mogły być poprawnie zaadaptowane do praktyki pielęgniarskiej, to jednak rzeczywistość nawet w ważnych publikacjach pielęgniarskich (o szerokim zasięgu, np. w większości pielęgniarstw specjalistycznych) daleko odstawała od modelu. Gratuluję Pani Doktor i całemu zespołowi współautorów, że podjęli się tego zagadnienia w modelowym opisie w zastosowaniu do praktyki, z zachowaniem trafności rozumienia terminologicznego, odzwierciedlonego dydaktyczną poprawnością zastosowanych przykładów. Opracowanie stanowi duży potencjał rozwojowy z implikacją praktyki dla nauczycieli pielęgniarstwa w pierwszej kolejności, ale także managerów pielęgniarstwa wdrażających diagnozy i interwencje pielęgniarskie do praktyki opieki w zakładach opieki zdrowotnej.
W imieniu własnym oraz Pani dr hab. Danuty Zarzyckiej, Prof. UML składam gratulacje i podziękowania za "niewidoczny" (ale bardzo ważny) wkład i troskę o rozwój podstaw profesjonalnego pielęgniarstwa opartego na kanonach wiedzy pielęgniarskiej.
 
 
Z wyrazami uznania
dr hab. n zdr. Barbara Ślusarska, Prof. UML
Kierownik
Zakład Pielęgniarstwa Rodzinnego i Geriatrycznego
Wydział Nauk o Zdrowiu
Uniwersytet Medyczny w Lublinie