mgr piel.Diana Maniak-Brzezińska, finalistką szóstej, polskiej edycji Konkursu Queen Silvia Nursing Award.

Czas przedstawić trzecią Finalistkę szóstej, polskiej edycji Konkursu Queen Silvia Nursing Award.
Diana Maniak-Brzezińska, UWM w Olsztynie, SZP, Kat. Pielęgniarstwa - asystent; WSSD w Olsztynie - pielęgniarka.
Tytuł pomysłu: Farmaceutyczny asystent seniora - wzornik medykamentów przyjmowanych przez pacjenta.
Opis finałowego pomysłu:
Wzornik będzie składał się z przezroczystych kieszonek foliowych ułożonych na kształt tabeli. Każda kolumna będzie odpowiednio określała: nazwę farmaceutyczną leku, wzór tabletki (aktualnie przyjmowanej przez chorego), dawkowanie (z wykorzystaniem kolorowych znaczników - pora przyjmowania leku), a także kartonik z nazwą leku odcięty z opakowania leku/zamiennika, który aktualnie przyjmuje pacjent, albo który aktualnie jest dostępny na terenie ośrodka zajmującego się chorymi. Strunowe zamknięcie, obecne w każdej komórce tabeli pozwoli na zabezpieczenie znajdującego się wewnątrz kartonika/tabletki przed ewentualnym zamoczeniem i umożliwi aktualizację danych w razie zmiany terapeutyków.
Pomysł zaowocował w mojej głowie już wiele lat temu. Moi dziadkowie przyjmowali wówczas bardzo wiele leków. To babcia zawsze sprawowała pieczę nad przygotowaniem i rozłożeniem leków dla obojga seniorów. Gdy trafiła do szpitala na kilka dni, dziadek miał ogromną trudność w przyjmowaniu leków. Wykonałam wówczas dla niego prototyp tego pomysłu. Myślę, że sprawdził się dobrze, gdyż po modyfikacji leczenia, dziadek poprosił mnie o zaktualizowanie i ponowne wykonanie planszy. Stwierdził wówczas, że „bardzo cieszy się z tego, że w końcu może się usamodzielnić i przejąć choć część odpowiedzialności za własne zdrowie”.
W związku z jednoczasową obecnością u pacjentów wielu jednostek chorobowych, które wymagają leczenia farmaceutykami wśród ludzi starszych bardzo powszechne jest zjawisko wielolekowości. Pacjenci, nie tylko w starszym wieku, mają ogromną trudność w zrozumieniu, przygotowaniu i prawidłowym przyjmowaniu tak dużej ilości leków. Kolejną kluczową sprawą jest postępujące wraz z wielkiem ogarniczenie funkcji poznawczych oraz zdolności do pamiętania oraz zapamiętywania przez pacjentów ich schorzeń i stosowanych preparatów leczniczych (w szczególności nazw i dawek leków). Problem ten dotyczy nie tylko chorych, ale także opiekunów sprawujących nad nimi pieczę. Szczególnie w wypadkach, gdy pod ich opieką przebywa więcej niż jedna osoba.
Wzornik ułatwiłby choremu codzienne przyjmowanie medykamentów. Pacjent będzie mógł zlokalizować jakie tabletki aktualnie przyjmuje, szczególnie gdy dojdzie np. do rozsypania przygotowanych w pudełku leków. Chory będzie mógł za pomocą wzornika określić jakie to tabletki i do której z przegródek powinien je ponownie włożyć. W sytuacji zagrożenia życia - dostęp do aktualnie stosowanego leczenia.
Ułatwiłby pracę personelu - pozwoliłby na ponowne zweryfikowanie przygotowanych dla pacjentów leków (większość opakowań leków nie jest przeźroczysta i nie można rozpoznać leku nie wyjmując kolejnej tabletki z oryginalnego opakowania). Wzornik można dowolnie aktualizować (zmiana praparatu-inny kształt tabletki, dawka, zamiennik leku).
Ta edycja #qsna2021 obfituje w wyjątkowe talenty pielęgniarskie! Brawo!