Tematyka zajęć
Pediatria ½ - wykłady - Ratownictwo medyczne
- Fizjologia rozwoju, charakterystyka poszczególnych etapów rozwojowych od okresu prenatalnego, podstawowe wiadomości o parametrach życiowych, wynikach badań laboratoryjnych w okresie rozwojowym. żywieniu i opiece w wieku rozwojowym, profilaktyce ze szczególnym uwzględnieniem badań przesiewowych
- Odrębności i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego noworodka, wybrane wady wrodzone. Choroby układu oddechowego, układu pokarmowego, moczowego, układu krążenia, wybrane endokrynopatie.
- Zatrucia u dzieci
- Etiopatogeneza, postępowanie ostrej i przewlekłej niewydolności krążenia, zaburzenia neurologiczne w chorobach infekcyjnych i nieinfekcyjnych, pacjent z zaburzeniami świadomości choroby układu krwiotwórczego.
- Stany naglące u dziecka, opieka i transport dziecka chorego. Stosowanie leków w wybranych sytuacjach u pacjentów pediatrycznych
Pediatria ½ - seminaria, ćwiczenia – Ratownictwo medyczne
- Opieka nad noworodkiem donoszonym i wcześniakiem (odżywianie i opieka podczas transportu). Odżywianie dzieci i młodzieży.
- Profilaktyka chorób infekcyjnych i nieinfekcyjnych
- Ocena stanu pacjenta w wieku rozwojowym. Rozpoznawanie szczególnych objawów chorobowych u dzieci w różnym wieku.
- Pielęgnacja i postępowanie z dzieckiem chorym z uwzględnieniem etiopatogenezy i historii naturalnej choroby w okresie ostrym lub okresie zaostrzenia.
- Współpraca z innymi członkami zespołu diagnostyczno-terapeutycznego
Pediatria 2/2 – wykłady – Ratownictwo medyczne
- Fizjologia rozwoju, charakterystyka poszczególnych etapów rozwojowych od okresu prenatalnego, podstawowe wiadomości o parametrach życiowych, wynikach badań laboratoryjnych w okresie rozwojowym. żywieniu i opiece w wieku rozwojowym, profilaktyce ze szczególnym uwzględnieniem badań przesiewowych.
- Odrębności i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego noworodka, wybrane wady wrodzone.
- Choroby układu oddechowego, układu pokarmowego, moczowego, układu krążenia, wybrane endokrynopatie.
- Zatrucia u dzieci Etiopatogeneza, postępowanie ostrej i przewlekłej niewydolności krążenia, zaburzenia neurologiczne w chorobach infekcyjnych i nieinfekcyjnych, pacjent z zaburzeniami świadomości choroby układu krwiotwórczego.
- Stany naglące u dziecka, opieka i transport dziecka chorego. Stosowanie leków w wybranych sytuacjach u pacjentów pediatrycznych
Pediatria 2/2 – seminaria, ćwiczenia – Ratownictwo medyczne
1.Opieka nad noworodkiem donoszonym i wcześniakiem (odżywianie i opieka podczas transportu). Odżywianie dzieci i młodzieży.
2. Profilaktyka chorób infekcyjnych i nieinfekcyjnych
3. Ocena stanu pacjenta w wieku rozwojowym, Rozpoznawanie szczególnych objawów chorobowych u dzieci w różnym wieku.
4. Pielęgnacja i postępowanie z dzieckiem chorym z uwzględnieniem etiopatogenezy i historii naturalnej choroby w okresie ostrym lub okresie zaostrzenia. Współpraca z innymi członkami zespołu diagnostyczno-terapeutycznego.