Gdański Uniwersytet Medyczny: Ćwiczyli postępowanie przy wypadku masowym

W ramach podsumowania panelu teoretycznego przedmiotu Medycyna Katastrof, 7 marca 2024 r. na terenach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono pozorację wypadku masowego. Za przygotowanie pozorantów oraz ich charakteryzację odpowiedzialni byli studenci I i II r. ratownictwa medycznego GUMed. Realizacja zadań związanych z zabezpieczeniem medycznym dużej liczby poszkodowanych spoczęła na barkach studentów III r. ratownictwa medycznego GUMed oraz II r. Collegium Medicum UWM w Olsztynie.

Plan zakładał przygotowanie dwóch podobnych, choć nieidentycznych scenariuszy. Każdy z nich przewidywał działanie w trzech etapach: w miejscu zdarzenia, w szpitalnym oddziale ratunkowych oraz dyspozytorni medycznej. Studentów podzielono na dwie grupy, dodatkowo po jednej osobie z każdej uczelni oddelegowano do pracy w charakterze dyspozytora. Połowa uczestników działała z poszkodowanymi bezpośrednio w miejscu wypadku w okolicach Centrum Sportu GUMed. Wykonano tu segregację medyczną, zorganizowano punkt pomocy i retriage oraz przygotowano transport do symulowanego SOR.

Obszerniejszą relację z wydarzenia można znaleźć na stronie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego