Położna na medal
Mgr Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, asystent Katedry Położnictwa Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zwyciężyła w 8 edycji ogólnopolskiego konkursu „Położna na medal”.
Konkurs "Położna na medal" to inicjatywa, która poprzez edukację i promocję dobrych praktyk pokazuje rolę, jaką pełnią dziś położne, mówi o konieczności podnoszenia standardów opieki okołoporodowej, a za sprawą konkursu daje też możliwość pacjentkom i ich rodzinom na podziękowanie położnym za pomoc i wsparcie. Do konkursu położne mogą zgłosić się same albo przez swoje pacjentki lub ich rodziny. Zasady wyłaniania zwyciężczyń są restrykcyjne — pacjent albo jego rodzina może oddać tylko jeden głos. Konkursy na najlepszą położną w Polsce organizuje od 2014 r. Do edycji w roku 2021 zgłoszono 611 położnych z całej Polski. Można było głosować na nie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 r. Łącznie, matki, pacjentki i członkowie ich rodzin na nominowane położne oddali 9700 głosów. Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, asystentka w Katedrze Położnictwa Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zdobyła 711 głosów.
Najlepsza położna w Polsce komentuje: „To niesamowite wyróżnienie, ale przede wszystkim informacja zwrotna, że ludzie których spotkałam na swojej zawodowej drodze dobrze oceniają moją pracę. Głosowały na mnie nie tylko mamy, ale także ich rodziny, osoby mi bliskie prywatnie i zawodowo. To szalenie miłe uczucie (…) Przy okazji konkursu „Położna na medal”, mam niesamowitą informację zwrotną. Odzywają się kobiety, z którymi nawet przez dłuższy czas nie miałam kontaktu. Gratulują.”
Mgr Małgorzata Drężek-Skrzeszewska pracując jako asystent w Katedrze Położnictwa na UWM, przygotowuję adeptki położnictwa do wykonywania tego zawodu tak, by w przyszłości z wiedzą oraz pełnym zaangażowaniem mogły wykonywać najpiękniejszy zawód na świecie — zawód położnej.
Małgorzata Drężek-Skrzeszewska to położna z 20-letnim doświadczeniem. Oprócz tego, że jest asystentką w Katedrze Położnictwa Szkoły Zdrowia Publicznego UWM, prowadzi szkołę rodzenia przy współpracy z NZOZ „Malarkiewicz i spółka”, w Szpitalu Wojewódzkim jako położna oddziałowa na Oddziale Ginekologii Onkologicznej, a także przyjmuje porody domowe. Sama jest także mamą dziesięcioletniej Stefanii i sześciomiesięcznej Józefiny.
Tytuł „Położna na medal” jest dla mnie niesamowitym wyróżnieniem i potwierdzeniem tego, że mój życiowy wybór dotyczący wykonywania zawodu położnej był słuszny i że to, co robię ma sens. Zwłaszcza że pracuję z kobietami, które znajdują się w najpiękniejszym momencie życia, czyli przy porodzie i tymi, które stają w obliczu choroby, zwłaszcza onkologicznej – mówi Małgorzata Drężek-Skrzeszewska.
Bezpośrednio po studiach magisterskich z pedagogiki Małgorzata Drężek-Skrzeszewska rozpoczęła studia o kierunku położnictwo w Akademii Medycznej w Gdańsku i tak została położną. Kiedy więc na UWM tworzono kierunek położnictwo, dr n. med. Ewa Kupcewicz zaproponowała jej pracę w Katedrze Położnictwa. - To było dla mnie nowe wyzwanie. W położnictwie ciągle coś się dzieje. Z czasem szuka się wyzwań, bo człowiek przyzwyczaja się do wysokiego poziomu adrenaliny. Spokojna praca? To nie dla mnie – zapewnia położna na medal.
Teraz ma otwarty przewód doktorski: „Optymizm, akceptacja i przystosowanie psychiczne do choroby a jakość życia kobiet leczonych z powodu nowotworu narządu rodnego w okresie pandemii Covid -19”. Położna na medal podkreśla, że w czasie pandemii zauważa jeszcze większą potrzebę wsparcia i bliskości pacjentek z położnymi. – W czasie pandemii kobiety ciężarne i rodzące na nowo odkrywają swoją odwagę i intuicję oraz świadomie podejmują decyzje dotyczące własnego porodu. Ponadto zauważam u nich wybitną potrzebę kontaktu z położnymi, co oznacza, że jesteśmy dla tych kobiet ogromnym wsparciem. To miłe uczucie – dodaje położna.
Pani Magister Małgorzacie Drężek-Skrzeszewskiej serdecznie gratulujemy! Jesteśmy dumni, że to właśnie asystent Katedry Położnictwa Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest najlepszą w Polsce położną - „Położną na medal”.