Seminarium Naukowe dla Położnych
Nowoczesna opieka medyczna, profilaktyka i globalne wyzwania były tematem I Warmińsko-Mazurskiego Seminarium Naukowego dla Położnych „Nowe Życie”, które odbyło się 15 listopada 2024 r. w Olsztynie. Wydarzenie zgromadziło studentów, położne oraz ekspertów, którzy omawiali najnowsze trendy w ginekologii i położnictwie.
Podczas seminarium rozmawiano o tym, jak wspierać kobietę na każdym etapie macierzyństwa, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać czy też jak zmienia się opieka położnicza. W wydarzeniu uczestniczyły osoby zainteresowane nowoczesną opieką medyczną opartą na faktach (evidence-based medicine).
Profilaktyka i rozwój wiedzy
Autentyczne problemy i przypadki omawiali m.in. nauczyciele akademiccy, którzy są równocześnie praktykami. Podczas wydarzenia rozmawiano o najnowszych trendach w ginekologii i położnictwie zarówno pod względem diagnostycznym, jak i terapeutycznym. Podkreślano rolę profilaktyki w poprawie zdrowia kobiet oraz zwiększanie świadomości w zakresie regularnych badań, które mogą zapobiegać poważnym chorobom.
W trakcie seminarium rozmawiano także o współpracy z różnymi instytucjami, aby edukować młodzież na temat zdrowia ginekologicznego.
Międzynarodowe perspektywy
Cennym elementem seminarium były prezentacje poświęcone doświadczeniom zdobytym w czasie pracy w różnych częściach świata. Opowiedziały o tym dwie specjalistki ginekologii i położnictwa z Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie: Katarzyna Skłodowska i Alicja Mankiewicz. Omówiły m.in. sytuację kobiet i opieki położniczej w Afganistanie i Czadzie – krajach o ograniczonym dostępie do nowoczesnych technologii i medycyny. Efektem tego jest wysoka umieralność okołoporodowa, która dotyczy zarówno kobiet, jak i niemowląt. Przedstawiono przykłady działań mających na celu poprawę jakości życia kobiet oraz ograniczenie śmiertelności okołoporodowej.
Postęp w ginekologii i położnictwie
O skali zachorowań i leczenia poszczególnych nowotworów narządu rodnego mówił prof. Tomasz Waśniewski. Podkreślił, że w ginekologii onkologicznej nastąpiła rewolucja, jednak umieralność z powodu nowotworów, zwłaszcza raka szyjki macicy, pozostaje zbyt wysoka. Głównym problemem jest nieskuteczny program profilaktyki i zbyt późne zgłaszanie się pacjentek na badania. O przełomach w technologii ultrasonograficznej mówił dr Marek Gowkielewicz, przedstawiając nowoczesne badania w 3D, 4D i 5D wspierane przez sztuczną inteligencję. Wyjaśniał przyszłym położnym kluczowe aspekty diagnostyki w każdym trymestrze ciąży. Przywołał również narzędzia wspierające, takie jak kalkulatory tempa wzrastania płodu.
Seminarium zorganizowała Katedra Położnictwa Szkoły Zdrowia Publicznego oraz Katedra Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UWM. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Rektora UWM, prof. Jerzego Przyborowskiego. Dziękujemy również sponsorom seminarium: Nestlé Nutrition, Nutricia Polska oraz Nature Science.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać uwm.edu.pl/aktualnosci/polozne-rozmawialy-o-zdrowiu-kobiet