Informacje o Szkole
Wydział Nauk o Zdrowiu został utworzony na mocy zarządzenia nr 47/2017 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 26 maja 2017 roku w sprawie podziału Wydziału Nauk Medycznych i utworzenia dwóch podstawowych jednostek organizacyjnych Collegium Medicum o nazwach: Wydział Lekarski i Wydział Nauk o Zdrowiu. Z dniem 1 stycznia 2020 roku dokonano przekształcenia dotychczasowego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Szkołę Zdrowia Publicznego. Po zmianach w jednostce pierwszym dyrektorem SZP została dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, prof. UWM.
Uchwałą Nr 158 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 26 maja 2017 roku przyporządkowano do Wydziału Nauk o Zdrowiu kierunki studiów: dietetyka, pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne.
Obecnie SZP kształci studentów na kierunkach:
- Pielęgniarstwo - studia stacjonarne o profilu praktycznym I i II stopnia
- Położnictwo – studia stacjonarne o profilu praktycznym I stopnia
- Ratownictwo medyczne – studia stacjonarne o profilu praktycznym I stopnia
- Dietetyka - studia stacjonarne o profilu praktycznym I i II stopnia
- Fizjoterapia – studia stacjonarne jednolite magisterskie
Misja Wydziału/Szkoły wiąże się ściśle z misją Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i zakłada rozwój intelektualnych i praktycznych zastosowań nauk o zdrowiu i nauk medycznych poprzez: integrację działalności Wydziału Nauk o Zdrowiu/Szkoły Zdrowia Publicznego w dydaktyce i w badaniach naukowych; najwyższą jakość badań w dyscyplinie nauk o zdrowiu i nauk medycznych wnosząc wkład w rozwój nauki, edukacji i kultury w tym obszarze; najwyższą jakość nauczania studentów dla potrzeb systemu opieki zdrowotnej i zdrowia publicznego; ścisłą współpracę z interesariuszami zewnętrznymi regionu; osiągnięcie najwyższego poziomu efektywnego zarządzania kapitałem ludzkim (Strategia Rozwoju SZP na lata 2021-2030)
Profil badawczy SZP obejmuje badania wchodzące w zakres nauk o zdrowiu z obszarami dotyczącymi pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, położnictwa, dietetyki, fizjoterapii, zdrowia publicznego, biologii medycznej, chirurgii, pulmonologii, onkologii, neurologii, psychologii i innych.